Jeigu užėjote paskaityti šio straipsnio, greičiausiai jau esate bent kiek susipažinę su Montessori ar Valdorfo metodais. Kai nusprendžiau į Mamos Koalos produktų sąrašą įtraukti lavinamuosius gyvūnų magnetukus, gana ilgai domėjausi, kuriam metodui šie magnetukai būtų labiau skirti – Valdorfui ar Montessori. Taigi kokie yra esminiai šių metodų skirtumai?
Montessori ir Valdorfo panašumai
★ Tiek Montessori, tiek Valdorfo ugdymo principai skiria daugiausia dėmesio į vaiko poreikius bei į jo tobulėjimą.
★ Abi mokyklos tobulina kiekvienos vaiko amžiaus grupės muzikinius, meno, šokio ir teatro įgūdžius.
★ Pedagogikos dėmesys yra sutelkiamas į praktinę veiklą, kuri suteikia vaikams galimybę mokytis per jų pojūčius.
★ Abiejose mokymosi erdvėse vyrauja natūralios, draugiškos aplinkai medžiagos.
★ Abu metodai nerekomenduoja naudotis ekranais iki mokyklos lankymo.
Kokie yra Montessori metodo žaislai?
Montessori metodika yra paremta Marijos Montessori (Maria Montessori) ugdymo filosofija. Ši mokykla skatina tyrinėti, susipažinti ir bendrauti su realiu pasauliu, bet šiam mokymuisi vadovauja vaikas. Todėl skaitymas ar rašymas yra pradedamas tik tuomet, kai vaikas pats pradeda rodyti susidomėjimą.
Montessori mano, kad vaikai mieliau kartoja veiklą, kurią mato aplinkui ir kuria bet kokį vaizduotės žaidimą iš tikros gyvenimo patirties.
★ Montessori žaislai yra paprasti, pagaminti iš natūralių medžiagų. Tokie žaislai kaip kaladėlės ar formelės sumažina blaškymąsi ir padeda vaikams susipažinti su pagrindinėmis formomis. Mediniai ir metaliniai žaislai suteikia tikrovės jausmą, dėl to dauguma Montessori žaislų yra būtent tokie. Įvairios temperatūros, tekstūros, svorio, dydžio, spalvos, formos ir judėjimo žaislai – sukuria sąlygas vaikams susipažinti su jutiminiu pasauliu.
★ Žaislai pagrįsti realybe. Elektroniniai ir baterijomis valdomi žaislai gali būti patrauklūs, tačiau jie nepadeda vaikams suprasti priežasties ir pasekmės principo realiame pasaulyje. Kai vaikas žaidžia su Montessori žaislu, tokiu kaip suktukas, jis išmoksta suprasti kaip veikia judesys, impulsas ir inercija.
Netgi pasakų istorijose Montessori turi tvirtą ryšį su tikrove. Pavyzdžiui, Montessori ugdymo sistemos knygoje laukinis gyvūnas bus džiunglėse arba miške, o ne kieme. Tai padeda vaikams prisirišti prie to, kas tikra.
★ Montessori žaislai padeda vaikams lavinti tokius įgūdžius kaip kūrybiškumą, koordinaciją, problemų sprendimą ir samprotavimą. Pavyzdžiui, žaidžiant su kaladėlėmis ir statant įvairias formas, skatina vaiką galvoti kūrybiškai, kaip pagal savo vaizduotę sukurti norimą formą. Taip pat tokie žaislai kaip buomelis, laipynės lavina vaikų savarankišmumą, pusiausvyrą bei padeda vystytis raumenynui.
Kokie yra Valdorfo (Waldorf) metodo žaislai?
Valdorfo metodas paremtas Rudolfo Steinerio (Rudolf Steiner) ugdymo filosofija. Šis mokymo metodas dažnai yra praktiškesnis, daugiausia dėmesio skiriama žaidimui ir tobulėjimui, o ne akademiniam mokymuisi. Šis metodas gali būti naudojamas įvairaus amžiaus vaikams, net ir suaugusiems.
★ Žaislai pagaminti iš natūralių medžiagų. Valdorfo žaislai sukurti skatinti vaiko pojūčius. Nors masinės gamybos žaislai gali atrodyti gražūs ir mieli, bet rankų darbo pagamintas žaislas atrodys jaukesnis.
★ Žaislai minimalistinio dizaino. Valdorfo žaislai yra paprasti ir atviri, kad vaikai galėtų pasitelkti vaizduotę ir tyrinėti. Pavyzdžiui, Valdorfo gyvūnų veido bruožai yra minimalūs, kad paskatintų vaikus įsivaizduoti įvairius galimus šio žaislo veiduko variantus.
★ Vadovaujantis Valdorfo pedagogikos principais, žaislai turėtų būti kuo paprastesni, neišbaigti, draugiški aplinkai. Vaikai yra mokomi, kaip patiems pasigaminti žaislus, iš to kas randama aplinkui (gilės, siūlai, skarelės, pagaliukai, akmenukai, medinės kaladėlės, kartonas ir pan.), nes jie skatina vaikus lavinti vaizduotę ir fantaziją.
★ Vaikai užimami menine veikla. Jie piešia su kreidelėmis, akvarelėmis, lipdo dirbinius iš molio ar bičių vaško.
Įvertinus pagrindinius šių metodų skirtumus, man tapo kur kas aiškiau, kuriai kategorijai mūsų gyvūnų magnetukai yra skirti. Kadangi magnetukai yra su realiais gyvūnų vaizdais, siekiant vaikus supažindinti su tikraisiais gyvūnais, tad priskyriau magnetukus Montessori metodikai.
Atminkite, kad žaislai yra tik įrankiai, skirti Jūsų vaikui tyrinėti šį pasaulį. O žaidimo metu reikia išlikti smalsiems ir panaudoti kūrybiškumą bei išradingumą mokytis ir augti kiekvieną dieną!
🡇 Mūsų el. parduotuvėje parduodami lavinamieji gyvūnų magnetukai vaikams 🡇